ARHIVA ZNANJA

u okviru projekta JUSTLAB

https://justlab-online.eu/

Arhiva znanja je onlajn platforma na kojoj je predstavljen kreativni proces u okviru laboratorijskog pozorišta, dokumentovan tokom nastanka predstave Pasaž, glavne komponente internacionalnog projekta Paradoks pravde  – koprodukcija evropskog laboratorijskog pozorišta (JUSTLAB).

Arhiva znanja omogućuje pristup pristup kolekciji pisanih i vizuelnih materijala iz svih faza rada na predstavi Pasaž, od začetka pa sve do međunarodnih izvođenja, te ona služi kao resurs za druga pozorišta u Evropi i šire, uključujući i pozorišta koja rade sa gluvim umetnicima.

Na ovoj platformi ćete pronaći:

  • priručnik Strategija implementacije metodologije, koji se fokusira na laboratorijsko pozorište;
  • video kolekciju, koja sadrži:
  • video dokumentaciju rada u nastajanju svakog od partnera projekta,
  • tri dokumentarna filma:
  • Pretkreativna metodologija u okviru laboratorijskog pozorišnog procesa,
  • Kreativna metodologija u okviru laboratorijskog pozorišnog procesa,
  • Paradoks pravde – refleksije na antropocentrizam,
  • snimak predstave Pasaž;
  • kolekciju tekstova, intervjua, skica i sl. pod nazivom Umetnici govore, u okviru koje su umetnici, koji su učestvovali u projektu, dokumentovali svoja razmišljanja i iskustva tokom kreativnog procesa.

Materijali su dostupni na engleskom, poljskom, nemačkom i srpskom jeziku, dok su sva tri dokumentarna filma dostupna i na internacionalnom znakovnom jeziku.

Projekat JUSTLAB se privodi svom kraju, ali na naše zadovoljstvo, podela znanja i učenje iz našeg umetničkog procesa može da se nastavi putem platforme Arhiva znanja.

Paradoks pravde  – koprodukcija evropskog laboratorijskog pozorišta (JUSTLAB) je projekat u okviru programa Kreativna Evropa, čiji je nosilac bilo Plavo pozorište, pozorišna laboratorija iz Srbije, u partnerstvu sa Teatarlaborom Bilefeld iz Nemačke i Grotovski institutom iz Poljske. Kroz podelu znanja i transnacionalnu saradnju, projekat je imao za cilj da promoviše vrednosti laboratorijskog pozorišta i da omogući uslove za razvoj inovativnih laboratorijskih praksi. Takođe je imao za cilj povećanje pristupačnosti i participativnosti različitih marginalizovanih grupa kulturnim događajima. Osnovne aktivnosti su podrazumevale laboratorijski rad na kreiranju predstave Pasaž, testiranje metodologije sa lokalnom publikom, naročito sa marginalizovanim grupama, izvođenja predstave Pasaž u sve tri zemlje uz prevod na znakovni jezik i živi prenos, kao i kreiranje onlajn Arhive znanja.

Predstavom Pasaž želeli smo da podignemo svest, podstaknemo dijalog i empatiju, kao i da promovišemo društvenu rezilijentnost kroz provociranje kritičke reakcije kod publike spram različitih aspekata nepravde u savremenoj Evropi. Više od 50 ljudi učestvovalo je u produkciji i izvođenjima predstava, uključujući pozorišne reditelje, dramaturga, glumce, scenografe i kostimografe, snimatelje, fotografe, prevodioce, tehničare, veb dizajnera, menadžere, producente, organizatore i  volontere iz tri partnerske zemlje. Ova koprodukcija je izvedena u Vroclavu, Beogradu i Bilefeldu između februara i juna 2024. godine, dok je prenos uživo za sada gledalo više od 6.500 gledalaca.

Finansirano sredstvima Evropske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Evropske unije ili Evropske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Evropska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Please like & share: